کاربردهای پراش اشعه ایکس در صنایع مختلف

آنالیزها و تجهیزاتشیمی، پلیمر و نساجیمتالورژی و مهندسی مواد

نوشته شده توسط:

از کاربردهای پراش اشعه ایکس در صنایع مختلف می توان صنایع دارویی، علوم قضایی، زمین شناسی، میکروالکترونیک، صنعت شیشه و … را نام برد که در ادامه مختصرا توضیح می دهیم.

 

صنعت دارویی

پراش اشعه ایکس (XRD) می تواند برای مشخصه یابی ترکیب ترکیبات در صنعت داروسازی استفاده شود. الگوی XRD یک نتیجه مستقیم از ساختارهای بلوری است که در داروی مورد مطالعه وجود دارد. به همین ترتیب، پارامترهایی که معمولا به ساختار کریستالی مرتبط می شوند، به سادگی قابل دسترسی می باشند. به عنوان مثال، هنگامی که یک داروی فعال جداسازی شده است، یک الگوی پراش پویای پراش اشعه ایکس برای تجزیه و تحلیل ساختار بلوری، ایمنی یک اختراع و حفاظت از سرمایه گذاری شرکت مورد نیاز است.

برای فرمولاسیون چند جزئی، درصد واقعی مواد فعال در فرم دوز نهایی و درصد مواد تشکیل دهنده بسته بندی آمورف مورد استفاده، با دقت در محل تجزیه و تحلیل می شود.

XRD تکنیک کلیدی برای تجزیه و تحلیل حالت جامد دارویی است، که درهمه مراحل توسعه، آزمایش و تولید مواد دارویی مفید است.

 

کاربردهای پراش اشعه ایکس در صنایع مختلف

صنایع دارویی

  

علوم قضایی

XRD به طور عمده در تجزیه و تحلیل ردیابی تماسی استفاده می شود. نمونه هایی از ردیابی تماسی عبارتند از: لکه های رنگی، مو، قطعات شیشه ای و مواد پودری. شناسایی و مقایسه مقادیر ردی از مواد می تواند به محکومیت یا مجازات فردی که مشکوک به دخالت در یک جرم است، کمک کند.

کاربرد زمین شناسی

XRD ابزار کلیدی در اکتشاف مواد معدنی است. متخصصان مواد معدنی در زمره نخستین پژوهشگران در زمینه پیشرفت و توسعه کریستالوگرافی اشعه ایکس پس از کشف آن قرار گرفته اند. بنابراین، ظهور XRD به معنای واقعی کلمه، علوم زمین شناختی را به گونه ای تغییر داده است که بدون این ابزار غیر قابل تصور می شود. امروزه هر گروه زمین شناختی که به طور فعال در مطالعات کانی شناسی مشغول به کار هستند، بدون XRD نمیتوانند ساختار بلوری منحصر به فرد را مشخص کنند. هر نوع ماده معدنی توسط یک ساختار کریستالی مشخص تعریف شده است که یک الگوی پراش اشعه ایکس منحصر به فرد را ارائه می کند که امکان شناسایی سریع مواد معدنی موجود در نمونه سنگ یا خاک را فراهم می کند.

داده های XRD را می توان برای تعیین نسبت مواد معدنی مختلف موجود مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

 

کاربردهای پراش اشعه ایکس در صنایع مختلف

زمین شناسی

  

صنعت میکرو الکترونیک

در صنعت میکروالکترونیک در تولید مدارات پیوسته از سیلیکون و گالیوم آرسناید تک کریستال برای زیر لایه استفاده می شود. به همین علت نیاز به مشخصه یابی کامل این مواد با استفاده از XRD وجود دارد. توپوگرافی XRD به راحتی می تواند نقایص موجود در یک کریستال را شناسایی و تصویر نماید. از این رو این ابزار به ابزاری قدرتمند و غیرمخرب برای مشخصه یابی نمونه های کریستالی مهم صنعتی مبدل شده است.

صنعت شیشه

در حالی که شیشه ها نسبت به اشعه ایکس آمورف هستند و خودشان نمی توانند الگوهای پراش اشعه ایکس بسازند، استفاده های چند منظوره از XRD در صنایع شیشه ای همچنان وجود دارد که شامل شناسایی ذرات بلوری است که باعث عیب های کوچک در شیشه های بزرگ و اندازه گیری بافت پوشش های بلوری، اندازه کریستالیت و بلورینگی می شود.

 

کاربردهای پراش اشعه ایکس در صنایع مختلف

صنعت شیشه

 

پلتفرم آزمایشگاهی آنابیز مفتخر است به ارائه انواع خدمات XRD برای متقاضیان این آزمون در سرتاسر ایران، جهت سفارش آزمون xrd لطفا از اینجا وارد شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *